Mé aktuální kurzy


Můj příběh o tanci

Již v dětství jsem zažila zkušenost s tancem ,která překračovala  prožitek  z  každodenní reality. Měla jsem při něm pocit vnitřního osvobození  a sebevyjádření v pohybu.Byl to volný a spontánní pohyb podle momentálních pocitů spojených s hudbou a s mým vnitřním naladěním, v podstatě  se jednalo  o volnou improvizaci, která se používá při terapeutickém tanci.

 Tanec mám neodmyslitelně spojený s hudbou a cítím při něm jak různé oblasti lidského těla rezonují se zvuky a tóny. Studium hry na klavír mě přibližovalo k hudbě a mohla jsem ji prožívat  skrze  tento nástroj. Je jisté, že hudba ovlivňuje každého, bez ohledu na to jestli poslouchá klasickou hudbu, orientální  nebo rock.  Terapeutické schopnosti hudby pomáhají  léčit různá onemocnění  a pro svůj účinek  je dnes uplatňována téměř ve všech oborech medicíny.

Během vysokoškolského studia jsem se věnovala podle možností sportu a tanec se vytratil z mého života. Pak přišla svatba a poznávání skrze cestování. Tanec mi přišel zpátky  do  života až s mým synem. Když byl ve věku kolem tří let  potřeboval aktivní pohyb, který by ho bavil, mě napadlo tančit, pohybovat se v rytmu hudby a hravě skotačit. Vidět ho jásajícího, radostného a zkoušejícího všelijaké pohyby mě otevřelo a začala jsem sama znovu objevovat pohyb v tanci.

Život  každé lidské bytosti v určité chvíli zkříží  tragédie, může to být ztráta,  falešné obvinění, nemoc. Přišlo i pro mne takové období, kdy  v mém životě  mě začaly omezovat bolesti kloubů, které  mě vyřazovaly z  běžného života. Navštěvovala jsem revmatologický ústav, kde mi nedávali moc naděje na zlepšení. Pohyb byl pro mě čím dál obtížnější .K tomu se přidala neustálá vleklá únava  a se  ztrátou imunity další zdravotní problémy.

V této době, kdy jsem padala na dno se začaly objevovat nabídky výuky orientálního tance. Nádherný estetický zážitek a ladnost pohybu z orientálního tance mě uchvátily. Rozhodla jsem se i přes všechny komplikace a můj neutěšený stav navštěvovat  výuku tance. Zase a konečně jsem tančila, někdy i se slzami v očích od bolesti, avšak se šťastným pocitem v srdci. Roztancovala jsem své tělo od chodidel až po hlavu, tělo se pomalu uvolňovalo. Probudila se ve mně velká žádost  a tak jsem překonala  sama sebe.Doslova protančila jsem se postupně  ke zdraví. Prožitek z tance měl vliv na celou mou osobnost, stal se lékem na mou bolavou duši, přinesl mi radost a vrátil mě z přežívání  zpátky do života. Začala jsem se dívat na sebe a na život jinýma očima. Během dvou let jsem přestala  navštěvovat  revmatologii a v mém osobním životě se daly do pohybu i další změny.

Od té doby je tanec  se mnou stále a  pokud se mu vzdálím tak si mě přivolá zpátky, bez  něho chřadnu na těle i na duši. Dává mi sílu , přináší  lásku a pocit naplnění, tvořivost, vyrovnanost  a  nové možnosti. Tancem jsem osvobodila  svou  ženskou energii a sílu, probudila svou  originalitu a vášeň.

…je to tak krásné být ženou a tančit…… 

Miluji tanec…Mariell